Den 3 maj 1998

Matematikens rikedomar

Konferens på Kungl. Vetenskapsakademien den 5 maj 1998

Deltagarförteckning

Var god för in rättelser och tillägg på listan i format A3.

1. Medverkande (14)

Jan S. Nilsson, Preses, Kungliga Vetenskapsakademien Christer Kiselman, Vetenskapsakademien, Svenska nationalkommittén för matematik och Uppsala

universitet Jan-Olof Eklundh, Kungliga tekniska högskolan Björn Engquist, Vetenskapsakademien, Svenska nationalkommittén för matematik och Kungliga

tekniska högskolan Lennart Ljung, Vetenskapsakademien och Linköpings universitet Juni Palmgren, Stockholms universitet Bengt Winzell, SAAB AB, Linköping Hans Wallin, Vetenskapsakademien, Svenska nationalkommittén för matematik och Umeå universitet Carl Lindberg, Utbildningsdepartementet (eftermiddagen) Leif Davidsson, Utbildningsdepartementet Jan-Erik Ögren, Högskoleverket Barbro Wennerholm, Skolverket Camilla Modéer, Industriförbundet Bengt Johansson, Göteborgs universitet

2. Övriga ledamöter i nationalkommittén (3)

Michael Benedicks, Kungliga tekniska högskolan och Svenska nationalkommittén för matematik Gerd Brandell, Luleå tekniska universitet och Svenska nationalkommittén för matematik Lars-Erik Persson, Luleå tekniska universitet och Svenska nationalkommittén för matematik

3. Särskilt inbjudna (19)

Tomas Andersson, Teknikvetenskapliga forskningsrådet Laila Backlund, Uppsala kommun Sofie Björling, Teknikvetenskapliga forskningsrådet Lars Brandell, Högskoleverket Kristin Dahl, Fakta i ord och bild, Stockholm Kåre Jansson, Naturvetenskapliga forskningsrådet Hans Hamngren, konstnär, Stockholm Anders Karlqvist, Polarforskningssekretariatet Per Karlsson, Teknikvetenskapliga forskningsrådet Ulrica Larshamre, Sveriges Radio P1, Vetenskapsredaktionen Erik Mellgren, Ny Teknik Helen Pilström, Skolverket Ingrid Priemer, Kristianstads kommun Joanna Rose, Forskning & Framsteg Lenke Rothman, konstnär, Stockholm Inger Rydén Bergendahl, Högskoleverket (eftermiddagen) Kaianders Sempler, Ny Teknik Helge Strömdahl, Skolverket Björn Westerstrandh, Naturvetenskapliga forskningsrådet

4. Lärare i grundskolor och gymnasier (54)

Margi Algvere, Danderyds gymnasium, Danderyd Lena Almgren, Norra real, Stockholm Anna-Lotta Andersson, Göteborgs högre samskola Margareta Apelskog, Tyresö gymnasium, Tyresö Kjell Backlund, Ängskolan, Sundbyberg Per Backlund, Lundellska skolan, Uppsala Sune Berg, Strömbackaskolan, Piteå Björn Bergfeldt, Upplands-Brogymnasiet Lennart Berglund, Sjödalsgymnasiet, Huddinge Birgitta Brandt, Fredrika Bremergymnasiet, Haninge Torbjörn Brorsson, Wenströmska gymnasiet, Västerås Anders Ek, Anders Ljungstedts gymnasium, Linköping Carin Ekman, Danderyds gymnasium, Danderyd (förmiddagen) Emma Eriksson, Tranemo gymnasieskola Torsten Fallenius, Skärholmens gymnasium, Stockholm Hélène Fischer, Eklidens skola, Nacka Robert Fransson, Katedralskolan, Linköping Susanne Gennow, Danderyds gymnasium, Danderyd Bernt Gustafsson, ABB Industrigymnasium Eva Heinstedt, Kristianstad Lars Holsteinson, Södra latin, Stockholm Karin Håkansson, Avesta Barbro Häggblad, Wenströmska gymnasiet, Västerås Ulla-Britt Ivansson, Ekebyholmsskolan, Rimbo Lars Jansson, Röllingby gymnasium, Åkersberga Torbjörn Jansson, Örebro Vanja Jarl-Liljegren, Franska skolan, Stockholm Björn Johansson, Mediagymnasiet, Nacka Strand Rolf Johansson, Ulvesundsskolan, Kungsör Åke Johansson, Rönninge Violet Kauhanen, Ekebyholmsskolan, Rimbo Elin Kemp, Avesta Johan Lannsjö, Franska skolan, Stockholm Mihai Lasarescu, Danderyds gymnasium, Danderyd Håkan Larsson, Bandhagens komvux Helena Lilja, Vårdgymnasiet, Västerås Margareta Lindgren, Forellskolan, Tyresö Ylva Lokander, Botvidsgymnasiet, Norsborg Dagny Lorendahl, Franska skolan, Stockholm Maylis Malmquist, Ulvesundsskolan, Kungsör Gunno Martinsson, Mullsjö gymnasieskola, Mullsjö Behzad Massoumzadeh, Botvidsgymnasiet, Norsborg Dan Nordin, Franska skolan, Stockholm Anita Nylund, Ängskolan, Sundbyberg Gisela Persson, Eklidens skola, Nacka Ulf Persson, Danderyds gymnasium, Danderyd Ulla Rappich, Forellskolan, Tyresö Krister Renard, Livets Ords kristna gymnasium, Uppsala Göran Svensson, Forellskolan, Tyresö Anne Söderström, Mediagymnasiet, Nacka Strand Bo Wahlqvist, Wenströmska gymnasiet, Västerås Sven Wernberg, Thorildsplans gymnasium, Stockholm Dick Westerberg, Risbergska skolan, Örebro Marianne Widmark, Röllingby gymnasium, Åkersberga

5. Lärare på universitet och högskolor (29)

David Boillant, Högskolan i Karlskrona-Ronneby Richard Bonner, Mälardalens högskola Göran Björck, Stockholms universitet Kerstin Ekstig, Uppsala universitet Tommy Elfving, Linköpings universitet Gunnar Fogelberg, Linköpings universitet Ralf Fröberg, Stockholms universitet Jakub Gelbart, Kungliga tekniska högskolan Catherine Gillo, Chalmers tekniska högskola & Göteborgs universitet Maurice de Gosson, Högskolan i Karlskrona-Ronneby Kerstin Gustafsson, Mitthögskolan, Örnsköldsvik Bertil Holmqvist, universitetslektor, Studsvik Kurt Johansson, Kungliga tekniska högskolan Lennart Jonsson, Mitthögskolan, Örnsköldsvik Thomas Karlsson, Linköpings universitet Jan Kristoferson, Kungliga tekniska högskolan Anders Källström, Uppsala universitet Håkan Lennerstad, Högskolan i Karlskrona-Ronneby Anders Lindquist, Kungliga tekniska högskolan Rooney Magnusson, Stockholms universitet Thomas Martinsson, Högskolan i Karlstad Folke Norstad, Linköpings universitet Mats Oldin, Stockholms universitet Rolf Pettersson, Chalmers tekniska högskola & Göteborgs universitet Eva Pärt-Enander, Uppsala universitet Henrik Rehbinder, Kungliga tekniska högskolan Ragnar Sigurðsson, Mitthögskolan, Sundsvall Claes Trygger, Kungliga tekniska högskolan Staffan Wernberg, Mitthögskolan, Örnsköldsvik

6. Övriga (6)

Göran Brusberg, civilingenjör, Bromma Javier Claure, student, Uppsala universitet Helge Grünbaum, civilingenjör, Enskede Erik Hedin, Kungliga tekniska högskolan Nils-Gustav Rehnman, Norrköping Åke Ytterlind, läkare, Stockholm

Summeringar

Lunch till 14 − 1 + 3 + 19 − 1 = 34 personer; te eller kaffe till 14 + 3 + 19 + 54 + 29 + 6 = 125.